piątek, 24 maja, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraZielonogórzanin będzie obserwował "brązowego karła". O co chodzi?

Zielonogórzanin będzie obserwował „brązowego karła”. O co chodzi?

Dr Bartosz Gauza z Instytutu Astronomii im. prof. Janusza Gila Uniwersytetu Zielonogórskiego znalazł się w międzynarodowym zespole, który wygrał możliwość obserwacji kosmosu w Drugim Cyklu Obserwacyjnym Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.

Z 1602 złożonych wniosków zaakceptowano niecałe 250, wśród których znalazł się  projekt 27-osobowego międzynarodowego zespołu, którego członkiem jest dr Bartosz Gauza. Projekt otrzymał dokładnie 7.66 godzin czasu obserwacyjnego na JWST, a jego celem będzie wykonanie spektroskopii brązowego karła WISEA 1534-1043, znanego również jako „The Accident”.

Zespół, do którego należy dr Bartosz Gauza, tworzy łącznie 27 astrofizyków z całego świata – 19 z USA, 4 z Hiszpanii i po 1 z Kanady, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Polski. Kierownikiem projektu jest dr Aaron Meisner z National Optical-Infrared Astronomy Research Laboratory – NOIRLab w Stanach Zjednoczonych.

Obiekt WISE J1534-1043 jest ekstremalnie ciemny nawet jak na standardy brązowych karłów i praktycznie nieosiągalny dla największych naziemnych teleskopów. Możliwości jakie daje James Webb Space Telescope pozwolą na wykonanie szczegółowej spektroskopii tego obiektu.

Zielonogórzanin, dr Bartosz Gauza jest nie tylko pracownikiem IA UZ, ale również jego absolwentem. W 2011 r. ukończył studia magisterskie na kierunku astrofizyka komputerowa. Od 2012 r. zajmuje się poszukiwaniem i badaniem brązowych karłów oraz masywnych planet pozasłonecznych wykorzystując metody obrazowania i spektroskopii optycznej oraz w bliskiej i średniej podczerwieni. W 2016 r. uzyskał tytuł doktora w Kanaryjskim Instytucie Astrofizyki (IAC) na Teneryfie, jako postdoc pracował w ośrodkach naukowych w Chile (Wydział Astronomii Uniwersytetu Chilijskiego w Santiago de Chile) oraz w Wielkiej Brytanii (Centrum Badań Astronomicznych Uniwersytetu Hertfordshire). Pracownikiem naukowym Instytutu Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego został w roku 2019.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
23.4 ° C
23.4 °
22.3 °
50 %
4.7kmh
100 %
pt.
23 °
sob.
25 °
niedz.
26 °
pon.
25 °
wt.
25 °

NAJPOPULARNIEJSZE