piątek, 24 maja, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraZnamy więcej szczegółów na temat Parku Technologii Kosmicznych

Znamy więcej szczegółów na temat Parku Technologii Kosmicznych

Poznaliśmy więcej informacji na temat planów rozwojowych Parku Technologii Kosmicznych i Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk w Nowym Kisielinie. Powstaje spółka do zarządzania nową infrastrukturą, a także zawiązują się nowe inicjatywy w tym rozwój radarów we współpracy z Ukrainą.

Współpracujemy bardzo owocnie od 2019 roku. W tym roku przekazujemy kolejną dotacją dla PAN – Centrum Badań Kosmicznych w Nowym Kisielinie. Jest to kwota 800 tys. zł. Będzie przeznaczona na wynagrodzenia kadry naukowej, ale również środki na otrzymanie siedziby i stypendia naukowe i współpracę z młodzieżą – mówiła marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

Zarząd województwa uważa, że budowa Parku Technologii Kosmicznych ma kluczowe znaczenie dla innowacyjnej gospodarki województwa lubuskiego. I co najważniejsze harmonogram budowy jest niezagrożony. Jeszcze w tym roku zostanie powołana spółka do zarządzania parkiem. Jej zadaniem będzie pozyskiwanie środków zewnętrznych, aby odciążyć budżety samorządów. W ramach działań parku mają powstać unikatowe laboratoria

Choćby laboratorium dynamiki manipulatorów satelitarnych. Projekt ma priorytetowe znaczenie dla Parku Technologii Kosmicznych. Wszyscy oczekujemy z niecierpliwością na prowadzenie tam badań z zakresu robotyki czy habitatu. Projekt przyczyni się do infrastruktury i innowacyjności regionu. Beneficjentem tego projektu jest Centrum Badań Kosmicznych. Rozwijamy nową dyscypliną jak automatyka, a ten rozwój nie byłby możliwy bez zrozumienia przez samorząd i otoczenie polityczne – wymieniała prof. Jolanta Nastula, z-ca dyrektora ds. naukowych Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Kadra naukowa uważa, że region już wygrał, dzięki zaangażowaniu studentów i badaczy. Powstało już koło inżynierii kosmicznej, która ma na swoim koncie pierwsze sukcesy takie jak loty balonowe, zaangażowanie w budowę łazika marsjańskiego, ale też w projekty satelitarne.

Chcemy utworzyć Akademię Młodych Technologów Kosmicznych – to byłyby roczne kursy, które mają przygotować do dużych projektów i których łaknie przemysł kosmiczny – dodał prof. Marek Banaszkiewicz z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Rozwój w nowoczesne technologie jest ważny, ale również istotne są nakłady na badania naukowe, a te plasują województwo lubuskie na szczycie rankingów Trudno jest budować dzisiaj innowacje bez wsparcia nauki i biznesu.

Musimy stawiać na bardzo zaawansowane technologie, bo działamy na wspólnym rynku europejskim i otwartej konkurencyjności. Gdy podejmowaliśmy te działania pojawiały się prześmiewcze głosy, które niestety są mocno ograniczone. Wśród nich są ludzie, którzy dzisiaj zarządzają Zieloną Górą. Możemy jedynie bać się przyszłości z takimi osobami – nie pozostawiał złudzeń Poseł na Sejm RP Waldemar Sługocki, który jednocześnie zauważył, że wiele zasługi w rozwoju technologii kosmicznych w województwie ma inny parlamentarzysta Bogusław Wontor.

Sługocki przekonuje, że technologie kosmiczne to nie mrzonki i już dzisiaj masowo z nich korzystamy. Wystarczy wymienić GPS, mikrofale czy teflon. Pieniądze inwestowane w tę dziedzinę potrafią zwrócić się nawet kilkukrotnie.

Gdy 15 lat uczestniczyłem w negocjacjach z Europejską Agencją Kosmiczną przekonywano nas, że jeden dolar implikuje się 4-5 razy. W Polsce mieliśmy problem, aby tego pierwszego dolara znaleźć. I to właśnie w województwie lubuskim znaleźliśmy tego pierwszego. Polska w 2012 roku stała się po raz pierwszy krajem kosmicznym na tle Europy. I to jedyna inwestycja kosmiczna w całej Polsce. Tam mówią, a tutaj robią. Cieszę się, że robi to prof. Marek Banaszkiewicz. Korzyści z tego pierwszego dolara już jest to kadra i studenci. Dziękuję, że byliście odważni – dodał  prof. dr hab. Zbigniew Kłos z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Z kolei to też ostatni gwizdek, aby pozyskać środki na rozwój z Funduszu Spójności. Najbliższa perspektywa unijna będzie ostatnią, potem pozostają jedyne środki horyzontalne. W Parku Technologii Kosmicznej znajdzie się miejsce na rozwój start-upów, ale też Centrum Własności Intelektualnej, o której mówił dr Jerzy Tutaj z Katedry Zarządzania Politechniki Wrocławskiej.

Co ciekawe, aby pozyskać środki z Krajowego Planu Odbudowy, polski rząd zadeklarował, że do 2025 roku nasz kraj umieści na orbicie pierwszego satelitę. Jak podaje Business Insider: „W drugim kwartale 2025 r. Polska ma — zgodnie ze wskaźnikiem A10L — wyprodukować, zmontować oraz wprowadzić na orbitę okołoziemską pierwszego satelitę. Rok później mają do niego dołączyć kolejne trzy.

Lubuskie jest na to gotowy. Wyprzedzamy polski rząd i mamy już infrastrukturę To może być dla regionu lubuskiego niesamowity bonus – dodała marszałek Elżbieta Anna Polak.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
24.2 ° C
24.5 °
21.4 °
33 %
4.1kmh
99 %
pt.
24 °
sob.
24 °
niedz.
25 °
pon.
25 °
wt.
24 °

NAJPOPULARNIEJSZE