niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Kardiochirurgia w Gorzowie znów będzie działać! Oddział wznawia pracę

Kardiochirurgia w Gorzowie znów będzie działać! Oddział wznawia pracę

Gorzowska lecznica postanowiła wznowić działanie oddziału kardiochirurgicznego, który zawiesił pracę w lipcu tego roku. Szpital wciąż nie ma kontraktu z NFZ, ale zdecydował o dalszym wykonywaniu operacji ratujących życie.

O wznowieniu działalności oddziału kardiochirurgicznego poinformował Robert Surowiec, wiceprezes lecznicy, na swoim profilu na Facebooku.

Mimo, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie wypłacił Szpitalowi pieniędzy za wykonane operacje ratujące życie – nie możemy czekać. Nasza misja, której podejmujemy się każdego dnia, każdej godziny jest najważniejsza – najważniejsi są pacjenci, którym uratujemy życie.”

Przypomnijmy: walka o oddział kardiochirurgii z NFZ już od kilku lat. Mimo głosów poparcia, zarówno ze strony mieszkańców, specjalistów jak i osób publicznych, NFZ wciąż nie przyznał lecznicy kontraktu na jego uruchomienie. A sprawa jest naprawdę istotna, bo bez gorzowskiego oddziału wielu lubuszan musiało szukać fachowej pomocy kardiochirurgicznej poza granicami województwa, np. w Poznaniu czy w Szczecinie. W Lubuskiem działa co prawda jeden taki oddział, w Nowej Soli, ale potrzeby pacjentów są dużo większe i tamtejsza placówka nie jest w stanie zająć się wszystkimi, którzy tego wymagają. Ponadto, choroby związane z układem krążenia często dopadają nagle i konieczne jest natychmiastowe działanie.

Gorzowski szpital czekał na kontrakt z gotowym, w pełni wyposażonym oddziałem oraz zespołem fachowców. W końcu, w marcu tego roku, zarząd lecznicy zdecydował o uruchomieniu kardiochirurgii mimo braku kontaktu z NFZ. Od tamtej pory przeprowadzono prawie 50 pilnych operacji ratujących życie. I tak działo się aż do lipca, kiedy to szpital wstrzymał działalność oddziału. Wszystko dlatego, że NFZ zwlekał z zapłatą za wykonane operacje. Przy 49 takich zabiegów zaległa kwota to około 2,5 mln złotych. Teraz jednak kardiochirurgia zostaje uruchomiona ponownie.

Ratowaliśmy życie w skrajnych przypadkach i nadal będziemy – powiedział dr n.med. Szymon Waligórski.

A wiceprezes szpitala apeluje do lubuskiego NFZ i wojewody o opamiętanie się i przyznanie kontraktu.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie duże
21.2 ° C
21.2 °
21.2 °
49 %
2.4kmh
86 %
niedz.
22 °
pon.
25 °
wt.
24 °
śr.
21 °
czw.
22 °

NAJPOPULARNIEJSZE