czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Palisz lub paliłeś? Sprawdź, czy nie masz raka

Palisz lub paliłeś? Sprawdź, czy nie masz raka

Ruszył program badań w kierunku wykrywania raka płuc prowadzony przez gorzowski szpital. Osoby znajdujące się w grupie ryzyka mogą skorzystać z bezpłatnej tomografii komputerowej, która pozwala wykryć ewentualne zmiany nowotworowe już na wczesnym etapie. Dzięki szybkiemu wdrożeniu odpowiedniego leczenia pacjenci mają większe szanse na dojście do zdrowia.

Program skierowany jest do aktywnych palaczy oraz osób, które przez wiele lat paliły papierosy i rzuciły nałóg nie więcej niż 15 lat temu. Jak czytamy na stronie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie z badań mogą skorzystać następujące grupy osób:

1. osoby w wieku 55-74 lat, które palą od co najmniej 20 lat co najmniej jedną paczkę na dobę lub rzuciły nałóg nie więcej niż 15 lat temu.

2. osoby w wieku 50-74 lata, które są aktywnymi palaczami lub rzuciły palenie nie więcej niż 15 lat temu i stwierdzono u nich jeden z wielu czynników ryzyka.

3. osoby, które z uwagi na wykonywany zawód narażone były na działanie krzemionki, berylu, niklu, chromu, kadmu, azbestu, związków arsenu, spalin silników diesla, dymu ze spalania węgla kamiennego, sadzy, ekspozycji na radon, chorowały na raka płuca, chłoniaka, raka głowy i szyi lub raki zależne od palenia tytoniu, np. raka pęcherza moczowego, ich bliscy (krewni pierwszego stopnia) mieli raka płuca, chorują na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) lub samoistne włóknienie płuc (IPF).

Aby skorzystać z badania tomografii komputerowej najpierw należy umówić się na wizytę wstępną, podczas której lekarz zdecyduje o zakwalifikowaniu się (lub też nie) do dalszej diagnostyki. Aby to zrobić należy zdzwonić pod numer 734 821 568 w poniedziałki, wtorki, środy i piątki w godzinach od 12.00 do 13.00.

– Nie potrzeba skierowania. Wystarczy zgłosić się na oddział chorób płuc i wypełnić anonimową ankietę – mówi Halina Przewoźna, koordynatorka programu w szpitalu.

Celem programu jest zwiększenie odsetka wyleczonych osób, a tym samym obniżenie umieralności na raka płuc, obniżenie kosztów leczenia raka w skali kraju dzięki szybkiej diagnostyce, zwiększenie dostępu do badań dla osób znajdujących się w grupie ryzyka.

„Program badań w kierunku wykrywania raka płuc” finansowany jest ze środków budżetu państwa. Na ten cel gorzowski szpital otrzymał rządowe środki w wysokości 874 tysięcy złotych.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie duże
14.9 ° C
14.9 °
14.9 °
99 %
0.9kmh
100 %
czw.
20 °
pt.
24 °
sob.
26 °
niedz.
23 °
pon.
25 °

NAJPOPULARNIEJSZE