piątek, 23 lutego, 2024
Strona głównaWiadomościGubinWycieczka do niemieckiego muzeum

Wycieczka do niemieckiego muzeum

Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gubińskiej zorganizowali wycieczkę do muzeum, mieszczącego się w byłej szkole w niemieckim Dissen.

W dawniej szkole w Dissen działa prężnie muzeum regionalne poświęcone tradycjom serbołużyckim. Dlaczego serbołużyckim? Jak podaje Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gubińskiej, Dissen to wieś położona w Niemczech, około 40 kilometrów od Gubina na południowy zachód od Peitz, licząca ok 1 tys. mieszkańców. W tej miejscowości język serbołużycki zna ok. 28 proc. mieszkańców (dane z 1995 r.). Jest to najwyższy odsetek użytkowników tego języka w Niemczech. To m.in. zasługa pastora Bogumiła Swjeli, który odprawił w tym języku ostatnią mszę w 1941 r. Naziści zabronili używania tego języka i całe pokolenie Łużyczan utraciło z tym językiem kontakt.

Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gubińskiej zorganizowali wycieczkę do Dissen, a dokładniej do wspomnianego muzeum, mieszącego się w byłej szkole. – O historii tego najmniejszego narodu zachodniosłowiańskiego, jego tradycjach i obyczajach mówiła Justyna Michniuk z Cottbus doktor pedagogiki, której głównym polem zainteresowań są Serbowie Łużyccy. Teksty jej autorstwa ukazują się w specjalistycznych czasopismach w językach dolnołużyckim oraz górnołużyckim – opowiada prezes SPZG, Stefan Pilaczyński.

Jak poinformowała uczestników wycieczki pani Michniuk otwarcie muzeum i zachowanie dużej części zbiorów to zasługa pani Eriki Jahn, która założyła je w roku 1983 i uchroniła od likwidacji jeszcze za czasów NRD. Dzisiaj Muzeum jest w dużej mierze finansowane ze środków Gminy Dissen oraz urzędu w Burgu (Spreewald).

Gubinianie mogli obejrzeć zbiory m.in. serbołużyckich narzędzi do pracy na roli, umeblowanie dawnych domów, stroje narodowe Serbołużyczan z regionu i wiele innych. W muzeum regularnie odbywają się warsztaty m.in. malowania serbołużyckich pisanek, pieczenia tzw. nowolatek i inne. Muzeum prezentuje kilka razy do roku wystawy czasowe. Dodatkową atrakcją jest skansen o nazwie Stary Lud, prezentujący życie Słowian sprzed ponad 1000 lat.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GUBIN

Gubin
zachmurzenie duże
9 ° C
10.1 °
8.5 °
71 %
4.8kmh
100 %
pt.
9 °
sob.
11 °
niedz.
11 °
pon.
11 °
wt.
11 °

NAJPOPULARNIEJSZE