wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskieRusza druga edycja Akcji Czysta Odra

Rusza druga edycja Akcji Czysta Odra

Pod koniec kwietnia rozpocznie się druga edycja Akcji Czysta Odra. Wzdłuż Odry, również w Krośnie Odrzańskim, odbędzie się szereg inicjatyw związanych ze sprzątaniem rzeki.

W zeszłym roku w ciągu 10 dni – od 29 kwietnia do 8 maja – ponad 15 tys. osób sprzątało brzegi Odry na całej jej długości, a także jej dopływy, m.in. Wartę, Nysę Kłodzką, Nysę Łużycką, Bóbr, Troję, Oławę, Pełcznicę, Prudnik.

Łącznie wolontariusze zebrali 7,5 tys. worków ze śmieciami. Znalazły się w nich głównie zużyte opakowania, plastikowe i szklane butelki, aluminiowe puszki, opony samochodowe, meble, a nawet stare lodówki, telewizory i odpady poremontowe i budowlane.

W tym roku Akcja Czysta Odra będzie jeszcze większa. Do drugiej edycji zgłosiło się już 20 tys. wolontariuszy, którzy rozpoczną sprzątanie 28 kwietnia. Akcja znów potrwa 10 dni.

W czwartek – 20 kwietnia – w krośnieńskim PSZOK przy ulicy Wiejskiej odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiono szczegóły drugiej edycji Akcji Czysta Odra.

Dominik Dobrowolski, pomysłodawca Akcji Czysta Odra, ekolog z Wrocławia powiedział, że to wydarzenie jest prawdopodobnie największym eventem ekologicznym w Polsce. W zeszłym roku wzdłuż Odry zebrano około 150 ton śmieci.

– To świetny wynik, ale trzeba dbać o Odrę cały rok. Ważna jest edukacja ekologiczna, zmiany systemowe – mówił D. Dobrowolski.

Wojciech Kliszewski, koordynator Akcji Czysta Odra na odcinku Odry od Nowej Soli do Słubic powiedział podczas konferencji, że zgłoszonych zostało już 15 inicjatyw przez m.in. wędkarzy, klub sportowy Tęcza-Homanit Krosno Odrzańskie, grupę PTTK, strażacy, grupy szkolne oraz przedszkolne.

– Mamy jeszcze kilka grantów do rozdania. 500 zł na każdą taką inicjatywę od sponsora Akcji Czysta Odra. Zachęcamy do zgłaszania się do KPWK. Chętnie przyjmiemy kolejne grupy i wspólnie zadbamy o czystość Odry – mówił W. Kliszewski.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
pochmurnie
5.5 ° C
5.5 °
1.8 °
50 %
1.8kmh
13 %
wt.
11 °
śr.
11 °
czw.
10 °
pt.
15 °
sob.
20 °

NAJPOPULARNIEJSZE