czwartek, 29 lutego, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraInteligentny System Transportu niedługo zacznie działać na zielonogórskich ulicach

Inteligentny System Transportu niedługo zacznie działać na zielonogórskich ulicach

Inteligentny System Transportu ma usprawnić jazdę po Zielonej Górze. Z tego względu wymieniono sygnalizację świetlną na kilku ulicach, usunięto lub dodano przejścia dla pieszych czy zmieniono organizację ruchu. Kierowcy są proszeni o wyrozumiałość.

Inteligentny System Transportu ma się pojawić w miejscach, gdzie wymieniono sygnalizację świetlną. Mowa tutaj m.in. o skrzyżowaniu ulic Dąbrówki, Długiej i Łużyckiej czy Bohaterów Westerplatte i Ułańskiej. O innych zmianach na tej drugiej krzyżówce pisaliśmy TUTAJ. Pytań odnośnie wprowadzanych rozwiązań pojawiło się tak dużo, że ITS Zielona Góra otrzymał własny profil na Facebooku. To właśnie tam mogą zgłaszać się mieszkańcy Zielonej Góry ze swoimi wątpliwościami. Na profilu można znaleźć już kilka wyjaśnień odnośnie, np. wspomnianego skrzyżowania ulic Ułańskiej i Bohaterów Westerplatte.

Wśród innych zmian związanych z IST są trwająca przebudowa skrzyżowania alei Wojska Polskiego z ulicami Wyszyńskiego i Zacisze czy pojawienie się sygnalizacji świetlnej na ulicy Reja. Oprócz tego zostały zlikwidowane przejścia dla pieszych na alei Konstytucji 3 Maja na wysokości parku Sowińskiego oraz na skrzyżowaniu ulic Lwowskiej i Wrocławskiej.

Jak tłumaczy Krzysztof Staniszewski, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Drogami, zmiany mają usprawnić funkcjonowanie transportu publicznego. System będzie nadawać zielone światło zbliżającym się autobusom, które otrzymają priorytet na zielonogórskich drogach, ma to na celu zmniejszyć ilość opóźnień komunikacji miejskiej.

Według wstępnych planów IST ma zostać uruchomiony już pod koniec listopada. W Centrum Sterowania Ruchem będą nad nim czuwać Aneta Ganczar i Paweł Wojciechowski. W pierwszych miesiącach od wdrożenia systemu w życie potrzebna jest jednak wyrozumiałość kierowców. Pomiary ruchu zostaną wykonane wiosną i wtedy będą mogły zostać wprowadzone ewentualne poprawki, które mogą zgłaszać mieszkańcy Zielonej Góry.

Urząd Miasta Zielona Góra poinformował, że wykonawca, czyli firma Yunex z Warszawy, przez pięć lat od uruchomienia ITS będzie świadczył usługę wsparcia technicznego dla miasta.


✅ Udostępnij, skomentuj i polub – razem tworzymy Wiadomości Lubuskie.

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
bezchmurnie
7.4 ° C
7.4 °
7.4 °
64 %
3.5kmh
4 %
czw.
10 °
pt.
13 °
sob.
11 °
niedz.
13 °
pon.
12 °

NAJPOPULARNIEJSZE