niedziela, 10 grudnia, 2023
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskieKto będzie bił się o stołek wójta gminy Dąbie?

Kto będzie bił się o stołek wójta gminy Dąbie?

W marcu 2023 roku odbędą się wyboru na wójta gminy Dąbie. Znamy już trzech kandydatów, którzy będą ubiegać się o ten stołek.

Przypomnijmy, że gmina Dąbie nie ma wójta, ponieważ uprawomocnił się wyrok skazujący dla Marcina Reczucha, który pełnił tę funkcję. Ten wyrok uprawomocnił się 13 grudnia 2022 roku.

Sprawa zaczęła się około 3 lata temu, kiedy w Gronowie doszło do wypadku, w którym zderzyły się dwa wozy strażackie. Jeden z nich, to był pojazd bojowy OSP Szczawno, który prowadził wtedy Marcin R. Kabina samochodu OSP Szczawno została zniszczona. Gmina Dąbie wydała na naprawy około 150 tys. zł. Wójt zapewniał też, że pojazd został ubezpieczony. Problem w tym, że umowa z firmą ubezpieczeniową miała zostać zawarta dzień po wypadku, czyli po tym, jak wóz strażacki był już uszkodzony.

Sprawa trafiła do Sądu Rejonowego w Krośnie Odrzańskim. Podejrzewano, że mogło dojść do próby wyłudzenia ubezpieczenia. Sprawa miała swój finał w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu, gdzie uprawomocniony został wyrok Marcina R. Tym samym nie może on już być wójtem, ponieważ osoba skazana jakimkolwiek wyrokiem prawomocnym nie może pełnić takiej funkcji.

23 stycznia komisarzem gminy Dąbie mianowano Bogdana Śnieżka, byłego radnego powiatu krośnieńskiego z ramienia PiS, który z początkiem roku złożył mandat radnego, aby ubiegać się o to stanowisko. Funkcję tę będzie pełnił do 12 marca, kiedy to odbędą się wybory uzupełniające na wójta gminy Dąbie.

Ale B. Śnieżek będzie chciał na dłużej zadomowić się w biurze urzędu gminy Dąbie, o czym świadczy utworzenie Komitetu Wyborczego Wyborców Bogdan Śnieżek. To oznacza, że mieszkaniec Osiecznicy pod Krosnem Odrzańskim i obecny komisarz gm. Dąbie będzie starał się o stanowisko wójta gminy Dąbie w nadchodzących wyborach uzupełniających.

Wydaje się, że B. Śnieżek szanse ma niewielkie, bo już ma sporą konkurencję. Komitet wyborczy powołał też Bogusław Zaraza, który od dłuższego czasu łączony jest z stanowiskiem wójta gminy Dąbie. B. Zaraza za pośrednictwem swojego profilu na Facebooku poinformował, że wystartuje w marcowych wyborach.

Powołany też trzeci komitet wyborczy. Może to być spore zaskoczenie, ale w wyborach wystartuje… była wójt gminy Dąbie – Krystyna Bryszewska. Jak napisała na swoim profilu na Facebooku: „Przez 12 lat miałam zaszczyt i przyjemność pracować dla Państwa jako Wójt. Dzisiaj po czterech latach oddalenia wiem jedno. Praca dla Państwa była zaszczytem i wielkim wyzwaniem w dążeniu do rozwoju gminy i dobra mieszkańców. Pragnę poinformować, że po dogłębnym zastanowieniu, podjęłam decyzję o ponownym kandydowaniu na to zaszczytne stanowisko.”

Jak informuje Serwis Samorządowy PAP: Według załączonego do projektu rozporządzenia kalendarza wyborczego kandydaci na wójta będą mogli się zgłaszać do 15 lutego do godz. 24.00.

Do 3 marca niepełnosprawni wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat będą mogli złożyć wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania. Natomiast do 7 marca będzie można składać wnioski o dopisanie ich do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania na obszarze gminy oraz zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego przez wyborców podlegających w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
zachmurzenie duże
6.6 ° C
6.6 °
3.8 °
80 %
5.2kmh
100 %
niedz.
7 °
pon.
9 °
wt.
7 °
śr.
5 °
czw.
3 °

NAJPOPULARNIEJSZE