czwartek, 8 grudnia, 2022
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskieZnamy najnowsze parametry Odry. Co oznaczają wyniki?

Znamy najnowsze parametry Odry. Co oznaczają wyniki?

Stowarzyszenie 515 rozpoczynając inicjatywę Społeczny Monitoring Odry obiecało, że dane na temat rzeki będą przedstawiane mieszkańcom. Najnowsze parametry właśnie zostały przedstawione przez dr inż. Łukasza Webera z WWE Polska.

Szerzej o Społecznym Monitoringu Odry pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów. Grupa społeczników zgromadzona wokół rzeki uznała, że za mało wiemy o rzece z oficjalnych źródeł i zamierza dostarczać informacji na temat Odry, m.in. w postaci parametrów, poprzez uruchomienie własnej stacji badawczej.

Co prawda nie znamy jeszcze dokładnych parametrów Odry w okolicach Krosna Odrzańskiego, ale społecznicy dążą do tego, m.in. poprzez działania jakie odbywały się w ostatnich dniach. W miniony weekend ochotnicy, wolontariusze i członkowie Stowarzyszenia 515 wzięli udział w I części akcji SMO czyli Społecznego Monitoringu Odry. Mieszkańcy okolic 515km Odry sprawdzali tereny położone nad rzeką w poszukiwaniu #ZATRUR – czyli rur lub wycieków, które mogłyby być nieoczyszczonymi ściekami, zanieczyszczeniami wpadającymi bezpośrednio do Odry. Interwencja na jednej lokalizacji była pokłosiem anonimowego zgłoszenia mieszkańca miejscowości Gostchorze. Próbki zostały pobrane, ale na wyniki musimy jeszcze poczekać.

Coś o Odrze jednak wiemy. Dzięki monitoringu Odry na odcinku w okolicach Frankfurtu. Dr inż. Łukasz Weber porównał obecne parametry rzeki z tymi sprzed dwóch miesięcy, kiedy z Odry wyławiano tony śniętych ryb. Czego się dowiedzieliśmy?

Przede wszystkim drastycznie zmieniły się wskaźniki, dotyczące chlorofilu. – Aktualnie poziom chlorofilu, to kilka ug/l, w okresie maksymalnego zakwitu wykres przekroczył ustawioną skalę (czyli ok 400 ug/l) – napisał dr inż. Łukasz Weber.

Podobnie wygląda też kwestia przewodności w Odrze. – Jak pamiętamy, w okresie katastrofy parametr ten również (podobnie jak chlorofil) wyskoczył poza ustaloną skalę. Aktualnie poziom przewodności jest niższy, choć przed KATASTROFĄ miał jeszcze niższe wartości niż obecnie. Jak widać na bieżącym wykresie przewodność się zmienia. Jedną z przyczyn zmian mogą być oczywiście opady – drugą jest czynnik antropogeniczny. Zmiany przewodności przedstawione na ostatnim wykresie. Przed katastrofą, przy niskim stanie rzeki (przy którym ograniczono zrzuty wód zasolonych – przewodność wynosiła ok 1100 uS/cm – aktualnie ponad 1500 uS/cm (przy przepływie ponad dwukrotnie większym) – napisał dr inż. Ł. Weber.

Więcej informacji na temat Odry i jej parametrów można śledzić na profilu Ł. Webera:


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
słabe opady śniegu
-0.2 ° C
2.1 °
-0.2 °
98 %
2.2kmh
100 %
czw.
4 °
pt.
2 °
sob.
2 °
niedz.
0 °
pon.
-1 °

NAJPOPULARNIEJSZE