poniedziałek, 5 grudnia, 2022

Ostrożnie na lodzie

Nowosolscy policjanci przypominają, że wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne jest bardzo niebezpieczne i może zakończyć się tragedią.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli przypominają o niebezpiecznych skutkach wchodzenia na zamarznięte zbiorniki wodne. Zwłaszcza teraz, gdy ostatnie dni przyniosły nam słoneczną pogodę, pokrywy lodu stają się kruche, przez co przemieszczanie się po nich jest bardzo niebezpieczne. Niefrasobliwość dorosłych oraz pozostawianie dzieci bez opieki, zbiera co roku śmiertelne żniwo.

Mimo ostrzeżeń służb ratunkowych, co roku pod lodem ginie kilkanaście osób. Jeśli jesteśmy świadkami, że na lodzie bawią się pozostawione bez opieki dzieci lub przemieszczają się wędkarze, zawsze należy reagować i dzwonić pod alarmowy numer 112, aby powiadomić odpowiednie służby. Pamiętajmy, że jedyny bezpieczny lód jest na lodowisku i taką informację przekazujmy też najmłodszym.

Co robić, jak zarwie się pod Tobą lód?

– W przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój, jednocześnie głośno wzywając pomocy.

– Jeżeli to możliwe, połóż się płasko na wodzie, rozkładając szeroko ręce, starając się jednocześnie, o ile to możliwe, wydostać na lód. Z reguły jest to jednak niezwykle trudne. Dlatego lepiej oszczędzaj siły do czasu przybycia pomocy. Jeśli to możliwe zdejmij buty, pozbędziesz się w ten sposób niepotrzebnego obciążenia i łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni.

– W kierunku brzegu zawsze poruszaj się w pozycji leżącej.

fot. Lubuska Policja


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA NOWA SÓL

Nowa Sól
zachmurzenie duże
4.7 ° C
4.9 °
2.9 °
91 %
2.1kmh
100 %
pon.
5 °
wt.
5 °
śr.
3 °
czw.
3 °
pt.
2 °

NAJPOPULARNIEJSZE