piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraRządowy Program Odbudowy... Kościołów? PiS podzielił kasę na zabytki

Rządowy Program Odbudowy… Kościołów? PiS podzielił kasę na zabytki

Na 137 przyznanych dotacji opiewających na blisko 80 mln zł, jedynie 18 zadań to obiekty świeckie. Pozostałe środki poszły na zabytkowe kościoły, kaplice, parafie czy cmentarze. Na 10 złożonych wniosków przez Urząd Marszałkowski tylko jedn uzyskał dofinansowanie. W regionach, w których nie rządzi PiS jest podobnie, odwrotna sytuacja jest na wschodzie.

Z tego rozstrzygnięcia jasno wynika, że nie był to fundusz dla instytucji publicznych, lecz fundusz kościelny. Samorząd Województwa Lubuskiego otrzymał wsparcie na jeden projekt, bo mamy tylko jeden kościół – w szpitalu psychiatrycznym w Międzyrzeczu Obrzycach – mówi marszałkini Elżbieta Anna Polak. To zaskakująca decyzja, bo w regionie mamy dużo zabytków, choćby 252 zamki, pałace i dwory.

Faktycznie na liście 137 dotacji w województwie lubuskim jedynie 13% to obiekty świeckie. Pozostałe to kościoły, kaplice, cmentarze czy parafie. Ciekawa jest również skala porównawcza. Lubuskie otrzymało jedynie 80 mln zł, a w całym kraju wsparcie sięga 2,51 mld zł i otrzyma je 4,8 tys. projektów.

Oczywiście wszystkie te miejsca są zabytkowe, ale wicemarszałek Łukasz Porycki zastanawia się, czy te wnioski były konsultowane z wojewódzkim konserwatorem zabytków? Czy osoba, która stoi na straży zabytków w województwie lubuskim, opiniowała te wnioski pod względem pilności remontów? Czy to tylko politycy PiS-u wedle uznania przydzielali te środki?

Nikt nie jest przeciwko temu, żeby kościoły czy instytucje kościelne otrzymały wsparcie. Można to było nazwać „Fundusz na ochronę zabytków kościelnych”, a dodatkowo z tych 3,5 mld zł przeznaczyć jakieś pieniądze na instytucje związane z samorządem – i sprawa jest jasna i czytelna – dodał wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn.

W tym programie wystąpiła jednak jeszcze jedna anomalia. Okazuje się, że nie tylko Lubuskie ma problem z otrzymaniem środków rządowych. W ostatnio przejętym przez Koalicję Obywatelską Śląsku tamtejszy Urząd Marszałkowski nie otrzymał żadnego dofinansowaniu na dziesięć złożonych projektów. Inna sytuacja ma się w województwach rządzonych przez Prawo i Sprawiedliwość

Województwo podkarpackie otrzymało blisko 18,4 mln zł na 9 projektów. Podlaskie – ponad 22,7 mln zł na 8 projektów. Świętokrzyskie, małopolskie i dolnośląskie dostały pieniądze na 4 wnioski warte w sumie blisko 38 mln zł – czytamy na stronie Ślązag.pl, który również dziwi się podziałowi środków.

Urzędnicy z Lubuskiego sprawdzili jak wyglądają dotację w miastach, gdzie samorządowcy władzy centralnej się nie kłaniają. Oto rezultaty:

 • Białystok – 10 złożonych projektów, 0 dofinansowanych; 
 • Ciechanów – 10 złożonych projektów, 0 dofinansowanych; 
 • Inowrocław – 10 złożonych projektów, 0 dofinansowanych; 
 • Lublin – 10 złożonych projektów, 0 dofinansowanych; 
 • Olsztyn – 0 projektów dofinansowanych; 
 • Pruszcz Gdański – 10 złożonych projektów, 0 dofinansowanych; 
 • Puck – 0 dofinansowanych projektów; 
 • Rzeszów – złożone projekty, 0 dofinansowanych; 
 • Tarnów – 10 złożonych projektów, 0 dofinansowanych; 
 • Jelenia Góra – 10 złożonych projektów, 1 dofinansowany (kościół); 
 • Kołobrzeg – 1 dofinansowany projekt (kościół); 
 • Lądek Zdrój – 10 złożonych projektów, dofinansowany (kościół); 
 • Mielec – złożonych projektów, dofinansowany (kościół); 
 • Płock – 10 złożonych projektów, 1 dofinansowany (katedra); 
 • Wałbrzych – 10  złożonych projektów, 1 dofinansowany (kościół);
 • Wrocław – 10 złożonych projektów, 1 dofinansowany (organy kościelne).

Wygląda na to, że jest to fundusz dziękczynny dla kościoła za pozwolenie na występy artystyczne funkcjonariuszy PiS na Jasnej Górze – komentuje Elżbieta Anna Polak.

Największe dotacje w naszym województwie powyżej 3 mln zł:

 • Renowacja i restauracja nawy bocznej północnej Kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Żaganiu
 • Prace remontowo-konserwatorskie zabytków kościelnych na terenie Gminy Santok (kościół w Wawrowie, kościół w Czechowie i kościół w Lipkach Wielkich).
 • Remont elewacji wieży kościoła pw. Matki Bożej Różańcowej w Strzelcach Krajeńskich
 • Rewaloryzacja Kościoła Parafialnego pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gralewie z 1708 roku.
 • Renowacja i konserwacja małego wirydarza i krużganków w średniowiecznej części zabudowań klasztoru pocysterskiego w Gościkowie Paradyżu

W końcu będzie mogła być podjęta renowacja, zabezpieczenie, naprawa wielu bardzo zaniedbanych, ważnych zabytków wpisanych do rejestru – podkreślał wojewoda Władysław Dajczak podczas konferencji prasowej w Strzelcach Krajeńskich – Powiat strzelecko-drezdenecki otrzymał prawie 9 mln złotych na 12 projektów, które będą realizowane w 5 samorządach. To na prawdę dobra informacja dla lubuskich samorządowców, dla samorządowców powiatu strzelecko-drezdeneckiego. Mam nadzieję, że bardzo sprawnie przeprowadzą te inwestycje, a pieniądze dobrze wykorzystają – dodał.

Pełna lista dofinansowań dostępna jest TUTAJ.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków kierowany jest do gmin, powiatów oraz województw. Polega na bezzwrotnym wparciu inwestycji dot. renowacji i odbudowy zabytków. Dofinansowanie może pokryć do 98 proc. kosztów inwestycji, udział własny samorządu to minimum 2 proc. Wnioski mogły być składane w aplikacji Polski Ład udostępnionej przez Bank Gospodarstwa Krajowego, w jednej z trzech kategorii: – do 150 000 zł, – do 500 000 zł, – do 3 500 000 zł z przeznaczeniem na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego albo na udzielenie dotacji samorządowej na takie prace.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie umiarkowane
12.4 ° C
15.1 °
12.4 °
76 %
2.2kmh
55 %
pt.
31 °
sob.
22 °
niedz.
22 °
pon.
21 °
wt.
21 °

NAJPOPULARNIEJSZE