piątek, 24 maja, 2024
Strona głównaWiadomościŚwiebodzinWyremontowano Izbę Pamięci. Nowa robi wrażenie

Wyremontowano Izbę Pamięci. Nowa robi wrażenie

Dąbrówka Wlkp. to miejscowość niedaleko Zbąszynka w powiecie świebodzińskim. Społecznicy pokazali tam jak może wyglądać lokalny patriotyzm i wyremontowali Izbę Muzealną z 1965 roku. Wielkie otwarcie już 13 maja 2023 r.

Poświęcona jest walce Polaków o zachowanie polskości, tradycji i kultury tych ziem w czasach zaborów i II wojny światowej. Zebrane w Izbie eksponaty, materiały oraz dokumenty udowadniają, że mimo ówczesnej przynależności obszarowej do Niemiec, mieszkańcy czuli się Polakami, a manifestowali to właśnie przez kultywowanie śpiewu, używanie gwary dąbrowieckiej, strojów – mówi w rozmowie z nami Marek Pych, społeczny opiekun Izby.

Impreza inauguracyjna już 13 maja (sobota) o godz. 16:00 w Centrum Kultury i Folkloru w Dąbrówce Wielkopolskiej.

fot. Izba przed remontem

Sobotnia uroczystość to zwieńczenie kilkuletniego remontu, który pozwolił unowocześnić miejsce oraz zaktualizować i wzbogacić dotychczasowy zbiór pamiątek. Podczas otwarcia przedstawiona zostanie historia Izby, ale także Dąbrówki Wielkopolskiej. Niespodzianką będzie projekcja filmu z 1965 roku, który nosi nazwę „Izba Pamiątek” (zgodę na projekcję udało się uzyskać dzięki staraniom i uprzejmości wielu osób).

Sama izba będzie miała do zaoferowania wiele interaktywnych przedmiotów takich jak : stary patefon na korbkę, który odtwarza nagranie z 1938 r., interaktywne okno, po otwarciu któreg z głośników usłyszymy dąbrowiecką piosenkę, multimedialne monitory z filmami oraz stół multimedialny przekazany przez Województwo Lubuskie – wymienia M.Pych.

Organizatorami wydarzenia są Rada Sołecka w Dąbrówce Wielkopolskiej i Szkoła Podstawowa Pomnik Rodła. Współorganizatorem technicznym jest Zbąszynecki Ośrodek Kultury.

Remont Izby trwał etapowo od 2017 roku. Większość środków na ten cel przeznaczona została z Funduszu Sołeckiego Sołectwa Dąbrówka Wielkopolska. Część środków pochodziła bezpośrednio z budżetu Gminy Zbąszynek, a także od sponsorów np. Województwa Lubuskiego czy LUG S.A.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ŚWIEBODZIN

Gmina Świebodzin
zachmurzenie duże
23.8 ° C
23.8 °
23.8 °
50 %
4.7kmh
100 %
pt.
23 °
sob.
25 °
niedz.
26 °
pon.
25 °
wt.
25 °

NAJPOPULARNIEJSZE