poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaTematykaBiznesSzalone ceny paliw. "Tańsza" benzyna za 8 zł

Szalone ceny paliw. „Tańsza” benzyna za 8 zł

Przekroczone zostały kolejne granice, jeśli chodzi o ceny paliw. Na lubuskich stacjach płacimy już około 8 złotych za litr benzyny. Będzie jeszcze gorzej?

Pod koniec marca tego roku eksperci wspominali, że ceny mogą jeszcze wzrosnąć. Wówczas w naszym regionie litr Pb98 nie kosztował nawet 7 zł, natomiast za litr diesla płaciliśmy od 7,60 do 7,90 zł. Możemy zatęsknić za tymi cenami, zwłaszcza jeśli chodzi o benzynę.

Obecnie w Lubuskiem, na niektórych stacjach za litr benzyny Pb95 płacimy prawie 8 zł – np. w Krośnie Odrzańskim to dokładnie kwota 7,94 zł/l. Siłą rzeczy za PB98 płacimy już ponad 8 zł za litr. W tej chwili diesel jest o kilkadziesiąt groszy tańszy. Ceny wręcz oszalały, a to wszystko wskazuje na to, że paliwo może być jeszcze droższe. Dlaczego?

Jak podaje portal Wirtualna Polska: „Pod koniec maja prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o VAT przedłużającą rozwiązania tarczy antyinflacyjnej. Wśród jej założeń jest obniżenie stawek akcyzy dla niektórych olejów napędowych i opałowych oraz pozostałych paliw opałowych. Przedłużono też zwolnienie sprzedaży paliw z podatku od sprzedaży detalicznej.”

Kłopot w tym, że pod koniec lipca skończy się osłona wspomnianej tarczy. A to oznacza kolejne podwyżki. „- Koniec tarczy antyinflacyjnej zaboli, zwłaszcza odbiorców indywidualnych. Zerwanie plastra można odwlekać, ale nie wiem, czy kiedykolwiek będzie dobry moment. Niestety na najbliższe miesiące tendencje zwyżkowe mają mocne podstawy i do odwrotu czy obniżania się cen nie można się przymierzać” – powiedział w rozmowie z Money.pl analityk serwisu e-petrol.pl, dr Jakub Bogucki.

Możliwe więc, że wkrótce kolejny rekord zostanie pobity, czyli 9 zł za litr paliwa. Eksperci przekonują, że pokonanie tej bariery jest, niestety, możliwe. „Po zaakceptowaniu przez państwa UE szóstego pakietu sankcji obejmującego również rosyjską ropę, cena surowca będzie konsekwentnie rosnąć.” – podaje portal Business Insider.

„-  W przypadku paliw podstawowych 10 zł za litr paliwa to cena, która na razie nam w Polsce nie grozi, pozostaje jedynie w bardzo pesymistycznych prognozach. Jeśli ktoś jednak kupuje benzynę 98., to może się zastanawiać czy poziom 10 zł/l jest bardziej realny do osiągniecia” – powiedziała w rozmowie z BI Urszula Cieślak, analityk rynku paliw w firmie Reflex.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie małe
22.4 ° C
24 °
22.4 °
72 %
4.1kmh
50 %
pon.
22 °
wt.
27 °
śr.
23 °
czw.
23 °
pt.
27 °

NAJPOPULARNIEJSZE