poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościŻaryCentrum kulturalno-edukacyjne w Łęknicy

Centrum kulturalno-edukacyjne w Łęknicy

Obiekt dawnej stolarni pełni obecnie funkcje kulturalno – edukacyjne, oferując różne formy aktywności oparte o przemysłową historię Łęknicy oraz unikatowe środowiska przyrodnicze i kulturowe.

Nazwa zadania, zrealizowanego dzięki środkom unijnym to „Rewitalizacja budynku przemysłowego znajdującego się przy ul. Tadeusza Kościuszki w Łęknicy w celu dostosowania go do pełnienia nowej funkcji Centrum kulturalno-edukacyjnego Światowego Geoparku UNESCO Łuk Mużakowa”.

Fot. modernizacjaroku.org.pl

Dotychczas budynek był użytkowany częściowo – jako warsztat i magazyn MZK. Przy wykonaniu robót utrzymano w pełni charakter przemysłowy obiektu m.in. przez zachowanie ceglanej elewacji. W nowej odsłonie służy jako miejsce promocji Geoparku, będąc również siedzibą oddziału EUWT. Przypomnijmy, że Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej to organizacja, która reprezentuje Geopark na zewnątrz. Jej celem jest także zwiększenie szans regionu na pozyskanie dofinansowania z programu INTERREG w celu rozbudowania bazy usługowej i infrastruktury turystycznej.

Uroczyste otwarcie Centrum w zrewitalizowanym budynku poprzemysłowym (dawna stolarnia) odbyło się 7 maja. – Mieszkacie państwo w bardzo ciekawym miejscu na Ziemi, bowiem jest ono wpisane na listę UNESCO – mówił podczas otwarcia Centrum członek Zarządu Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński. – Dlatego tak bardzo staraliśmy się, by w ramach środków, jakie posiadaliśmy z funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego, a nie mieliśmy ich za dużo na dobra kulturalne, na dziedzictwo kulturowe, bo raptem ponad 40 mln zł, wystarczyło pieniędzy na ten bardzo ciekawy, ambitny, odważny projekt przygotowany przez gminę Łęknica.

Fot. Lubuskie

Marcin Jabłoński podziękował i pogratulował projektu burmistrzowi Łęknicy Piotrowi Kuliniakowi. Niewielka gmina, ograniczone możliwości, natomiast jesteście państwo w jakiś sposób współodpowiedzialni za to, że Łuk Mużakowa i Park Mużakowski przy państwa pomocy są jak najlepiej wykorzystane, pokazywane całemu światu.

Centrum oferuje różne ciekawe formy aktywności. Można w nim uzyskać doradztwo turystyczne oraz zaopatrzyć się w informatory, mapy i pamiątki promocyjne. W obiekcie umiejscowiono pomieszczenia biurowe, pracownię artystyczną fusingu szkła i obróbki ceramiki, salę multimedialno-ekspozycyjną oraz kawiarnię z zapleczem gospodarczo-socjalnym.

Fot. Lubuskie

Wartość inwestycji wynosi ponad 4 mln złotych, z czego prawie 3 mln to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Z Centrum będzie korzystać lokalna społeczność, mieszkańcy całego województwa lubuskiego oraz turyści odwiedzający region, dzięki niemu zwiedzający poznają nie tylko historię regionu, przemysłu górniczego czy ceramicznego, ale także walory przyrodnicze pobliskich atrakcji.

Warto dodać, że to nie koniec rewitalizacji w Łęknicy. W przyszłości w mieście ma powstać Lubuskie Centrum Edukacji Ekologicznej. W tym celu zagospodarowany będzie budynek dawnego domu dziecka. Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego zakupił już nieruchomość, która leżała odłogiem przez prawie 10 lat.

Fot. Piotr Kuliniak

🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl
✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ŻARY

Żary
zachmurzenie umiarkowane
11.9 ° C
13.8 °
10.8 °
85 %
0.8kmh
78 %
pon.
25 °
wt.
26 °
śr.
29 °
czw.
29 °
pt.
27 °

NAJPOPULARNIEJSZE