niedziela, 14 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraAfera paszkwilowa: Nawet dwa lata więzienia dla urzędnika?

Afera paszkwilowa: Nawet dwa lata więzienia dla urzędnika?

Marszałek Elżbieta Anna Polak za pośrednictwem kancelarii prawnej wezwała prezydenta Janusza Kubickiego do zaprzestania naruszania dóbr osobistych oraz usunięcia skutków naruszeń, które spowodowały wpisy prezydenta oraz paszkwil rozsyłany przez Urząd Miasta.

O karygodnym zachowaniu prezydenta miasta pisaliśmy już wielokrotnie. Ostatnio w pismach Urzędu Miasta do mieszkańców na temat podniesienia podatku od nieruchomości została zamieszczona informacja na temat odebrania Zielonej Górze pieniędzy z Unii Europejskiej.

Jako Prezydent Miasta Zielona Góra, jest Pan świadomy kłamliwości rozpowszechnionych przez Pana treści, które mają się nijak do rzeczywistości faktycznej i prawnej. (…) Zarząd Województwa Lubuskiego nie zabrał pieniędzy mieszkańcom Zielonej Góry, nie uczyniła tego w szczególności moja Mandantka. (…) Fundusze unijne na lata 2021-2027 zostały podzielone równo pomiędzy wszystkich mieszkańców regionu tak, aby możliwa była poprawa jakości życia mieszkańców całego województwa lubuskiego – pisze w wezwaniu do prezydenta pełnomocnik marszałek radca prawny prof. dr hab. Marek Chmaj

Podobne wezwanie otrzymał dyrektor Konrad Witrylak, który pod pismami się podpisał. Marszałek domaga się od Kubickiego natychmiastowego zaprzestania rozsyłania wiadomości, opublikowanie przeprosin na stronie internetowej, facebooku, a także nadanie tożsamych przeprosin w terminie 7 dni na własny koszt, przesyłką poleconą do wszystkich mieszkańców miasta Zielona Góra. Ostatnim żądaniem jest wpłata 15 000 zł na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Tu już nie chodzi tylko o mnie, prezydent Janusz Kubicki obraża wszystkich obywateli Zielonej Góry, których dane osobowe bezprawnie wykorzystuje do swojej propagandy. A prawda jest taka, że podatki dla zielonogórzan uchwalił z radnymi PIS – napisała na swoim profilu marszałek Elżbieta Anna Polak.

Przypomnijmy, że podatek od nieruchomości został podniesiony w listopadzie przez Radę Miasta głosami prezydenckiego klubu Zielona Razem oraz Prawa i Sprawiedliwości. Prezydent kolejny raz liczy tutaj na brak wiedzy zielonogórzan. Liczył na to, że uda mu się wmówić mieszkańcom, że to marszałek Polak odpowiada za podwyżki podatków, a w najgorszym wypadku to przez nią trzeba było je podnieść.

Nasi czytelnicy nie dali się jednak nabrać, bo pod artykułami na temat „kłamliwej narracji” prezydenta można przeczytać komentarze, że doskonale orientują się w tym, kto jest odpowiedzialny za podatki w mieście. Te wzrosły horrendalnie średnio o 50%, natomiast podatek od budynków mieszkalnych wzrósł z 0,46 zł za m2 do 0,86 zł za m2 (czyli o prawie 90%). (dalsza część artykułu pod zdjęciem)

Mecenas M. Chmaj podnosi jeszcze jedną istotną kwestię. Mianowicie prezydent złamał przepisy RODO – Dopuścił się Pan niezgodnego z prawem przetworzenia danych osobowych mieszkańców do celów, do których przetwarzania nie był Pan uprawniony (…). Poza realizacją obowiązku prawnego tj. przekazaniem decyzji o wysokości podatku, rozpowszechnił Pan bowiem w piśmie nieprawdziwą informację dotyczącą mojej Mandantki – dodaje radca prawny.

Jak zauważa Gazeta Wyborcza: „Przestępstwo nielegalnego przetwarzania danych reguluje art. 107 ustawy o ochronie danych osobowych. „Kto przetwarza dane osobowe, choć ich przetwarzanie nie jest dopuszczalne albo do ich przetwarzania nie jest uprawniony, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch”

To nie jedyne wezwanie, które otrzymał Janusz Kubicki. Kolejne dotyczy również jego wpisów w serwisie społecznościowym. Kancelaria mecenasa Marka Chmaja podnosi, że w okresie roku kilkukrotnie prezydent wypisywał nieprawdziwe informacje na temat marszałek Elżbiety Anny Polak, m.in. że wstrzymała środki finansowe na przebudowę schroniska w Zielonej Górze oraz ponosi odpowiedzialność za zaniedbanie schroniska i cierpienie zwierząt, blokuje budowę ścieżki rowerowej na trasie Zielona Góra – Nowa Sól, tuszowała mobbing i molestowanie seksualne w WORD w Gorzowie Wielkopolskim czy ponosi odpowiedzialność za stan dworca PKS w Zielonej Górze i za brak środków finansowych na jego remont. Co istotne, większość zarzutów nie leżą w kompetencji marszałka województwa.

Poprzez rozpowszechnienie powyższych fałszywych treści dopuścił się Pan naruszenia dóbr osobistych mojej Mandantki – jej dobrego imienia, godności, wiarygodności publicznej i zaufania społecznego. Wolność wypowiedzi nie charakteru bezgranicznego i nie chroni rozpowszechniania nieprawdziwych zarzutów, naruszających dobra osobiste innych osób – uzasadnia prof. dr hab. Marek Chmaj.

Wysłaliśmy zapytania do rzecznika prasowego Urzędu Miasta i jak tylko przyjdą odpowiedzi, zostaną opublikowane.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
14.4 ° C
15.6 °
14.4 °
77 %
5.6kmh
100 %
niedz.
17 °
pon.
11 °
wt.
9 °
śr.
10 °
czw.
8 °

NAJPOPULARNIEJSZE