środa, 29 listopada, 2023
Strona głównaWiadomościZielona GóraCzy możemy mówić o pladze kradzieży?

Czy możemy mówić o pladze kradzieży?

Kradzież cudzej rzeczy jest przestępstwem zagrożonym karą od 3 miesięcy do nawet 5 lat pozbawienia wolności. Niektóre osoby zdają się o tym zapominać, licząc, że jeżeli ukradną w sklepie za mniejszą kwotę, to będzie „tylko” wykroczenie – przestrzega Policja.

W ostatnich dniach pewna 40-latka wyjątkowo lekceważąc grożące jej konsekwencje dokonała kradzieży sklepowych dwukrotnie – 18 marca została zatrzymana w jednym z supermarketów i 20 marca po raz kolejny w innym sklepie. Kobieta usłyszała zarzuty kradzieży, grozi jej do 5 lat pozbawienia wolności. Sprawę prowadzi Komisariat I Policji, a policjanci ustalają czy kobieta nie ma na swoim koncie jeszcze innych kradzieży sklepowych.

W obecnych czasach wszystkie sklepy, czy to małe osiedlowe czy dyskonty spożywcze, czy też perfumerie z reguły mają swój rozbudowany monitoring. Nawet jeśli sprawca nie zostanie zatrzymany bezpośrednio w chwili popełnienia przestępstwa, dzięki nagraniom z monitoringu, które będą dowodem w sądzie, policjanci są w stanie namierzyć i zatrzymać sprawcę nawet po kilku dniach. Nagrania z monitoringu pomagają także w ustaleniu czynów na szkodę innych sklepów.

Niektórzy „specjaliści” wyliczają sobie, że jeżeli ukradną towar na kwotę niższą niż 500 zł, to grozi im odpowiedzialność jedynie za wykroczenie. Ale obowiązujące przepisy na podstawie artykułu 12 kodeksu karnego dwa lub więcej czynów – popełnionych w krótkich okresach czasu z góry zaplanowanych uważa się za jeden czyn zabroniony. Wówczas można je sumować i uznać za jedno przestępstwo. Zamiast traktować dwie kradzieże o wartości np. po 300 zł jako osobne wykroczenia, za które grozi kara grzywny do 5000 zł, kwalifikuje się je jako popełnione w warunkach czynu ciągłego przestępstwo kradzieży o wartości łącznej 600 zł zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności.

O dużych wzrostach kradzieży pisaliśmy już we wrześniu zeszłego roku:


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
-0.6 ° C
-0.6 °
-1.6 °
45 %
4.8kmh
100 %
śr.
0 °
czw.
-0 °
pt.
-1 °
sob.
-2 °
niedz.
-1 °

NAJPOPULARNIEJSZE