piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraJak uniknąć oszustwa. Policja szkoli seniorów.

Jak uniknąć oszustwa. Policja szkoli seniorów.

Zielonogórscy policjanci od wielu lat dbają nie tylko o bezpieczeństwo najmłodszych – swoje edukacyjne działania kierują również do seniorów. W tym tygodniu spotkali się z seniorami w klubie „Senior Plus” Zielonej Górze. Rozmawiali o tym jak uniknąć oszustwa i kradzieży oraz o zjawisku przemocy wobec seniorów.

Policjanci podczas spotkań z seniorami rozmawiają o ich codziennym bezpieczeństwie. W rozmowach poruszane są także tematy dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza bezpieczeństwa osób pieszych oraz znaczenia elementów odblaskowych. Policjanci mówią o zasadach bezpiecznych zachowań w codziennym życiu, bezpieczeństwie danych osobowych oraz mienia. Jednak najwięcej uwagi poświęcają działalności tej grupy przestępców, którzy oszukując osoby starsze, wyłudzają od nich pieniądze, pozbawiając ich niekiedy dorobku całego życia. Uczestnikom spotkania przedstawiane są najczęstsze metody stosowane przez oszustów, jak np.: „na wnuczka”, „na policjanta”, „na inkasenta”, ale również ostrzeżenia przed domokrążcami, którzy korzystając z nieuwagi właścicieli mieszkań okradają ich.

Seniorzy uczestniczący w spotkaniach zawsze aktywnie dzielą się swoim doświadczeniem w tym zakresie, opowiadając o sytuacjach, które ich spotkały. Policjanci zawsze proszą uczestników spotkania o dzielenie się wiedzą z innymi seniorami w rodzinie i sąsiedztwie. Przypominają, że w przypadku sytuacji nagłych, w których rodzina potrzebuje pomocy finansowej, należy sprawdzać i konsultować decyzję z członkami rodziny. Pośpiech jest tu złym doradcą a na nadmierną ufność osób starszych często przestępcy bez skrupułów wykorzystują. Mundurowi przypominają również, by zwracać baczniejszą uwagę gdzie przechowujemy swoje oszczędności i komu je przekazujemy. Uświadamiają też seniorów, jakie należy podjąć kroki w przypadku stania się ofiarą przestępstwa. Ta wiedza pomoże starszym ludziom w unikaniu codziennych zagrożeń.

W tym tygodniu podinspektor Violetta Sokołowska-Domagała i młodszy aspirant Agnieszka Jabłonka z Wydziału Prewencji odwiedziły seniorów z klubu „Senior Plus” w Zielonej Górze. Ważnym tematem omówionym przez policjantki było zjawisko przemocy wobec seniorów. Ta forma przemocy dotyka osoby starsze zarówno w rodzinach, jak i instytucjach. Policjantki omówiły, jakie są objawy takiej przemocy oraz wskazały seniorom gdzie mogą szukać pomocy.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie umiarkowane
11.1 ° C
11.2 °
9.5 °
40 %
0.9kmh
51 %
pt.
20 °
sob.
24 °
niedz.
23 °
pon.
25 °
wt.
20 °

NAJPOPULARNIEJSZE