sobota, 23 września, 2023
spot_img
Strona głównaWiadomościZielona GóraKobieta dostała "dyscyplinarkę" za opowiedzenie historii mobbingu w Kalsku

Kobieta dostała „dyscyplinarkę” za opowiedzenie historii mobbingu w Kalsku

Pomimo sprzeciwu związków zawodowych, przebywania na zwolnieniu lekarskim i zajścia w drugą ciążę, o której pracodawca miał wiedzieć Pani Patrycja (imię zmienione – red.), której historię mobbingu w Kalsku opowiedzieliśmy została właśnie dyscyplinarnie zwolniona. Dramat kobiety trwa nadal.

To sytuacja skandaliczna – usłyszeliśmy od polityków Platformy Obywatelskiej na konferencji prasowej na początku tygodnia – Dyrektor tego ośrodka już kilka miesięcy temu powinien zostać zawieszony. No ale jak słyszymy z ust szefa lubuskiego PiS, że to taki pobożny człowiek to rozumiem, że może doprowadzać do takich sytuacji – mówił szef lubuskiej PO Waldemar Sługocki.

Jak czytamy w oświadczeniu o rozwiązaniu umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia decyzję podjęto ze względu na „rozpowszechnianie nieprawdziwych, szkalujących i naruszających dobro osobiste pracodawcy” w tym opowiedzenie historii o tym jak pracuje się w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Kalsku naszej redakcji.

Dyrektor Wojciech Szadel podpisał pismo, mimo że zarówno Państwowa Inspekcja Praca jak i raport Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi nakazuje mu wykonanie zaleceń pokontrolnych również w kwestiach mobbingu. Pamiętać też należy, że jedynie sąd może rozstrzygnąć, czy do nieprawidłowości doszło, a sprawa aktualnie jest w prokuraturze. Pomimo to doszło do dyscyplinarnego zwolnienia z art. 52 kodeksu pracy.

Nigdy publicznie się na ten temat nie wypowiadaliśmy, bo uważałam, że najpierw trzeba wyjaśnić te zarzuty przez organy do tego powołane, a potem głośno o tym mówić. Niestety dzieje się bardzo źle. W dalszym ciągu pracowniczka w Kalsku jest zastraszana. Po raz kolejny jest w ciąży, a jedno dziecko już straciła i pracodawca nadal prześladuje ją – napisała w mailu do mnie. Udzieliliśmy pomocy prawnej kobiecie – mówiła na konferencji marszałek Elżbieta Anna Polak.

Przypomnijmy, że w ostatnich artykułach wskazaliśmy nie tylko na nieodpowiednie traktowanie pracowników, ale też kompromitujące, a wręcz bizantyjskie zapędy dyrektora, który w hotelu pracowniczym ma pokój do własnej dyspozycji, a w zeszłym roku były 166 podróżach służbowych.

Na zwolnienie Pani Patrycji nie zgodziły się również związki zawodowe NSZZ „Solidarność”, które ze względu na sytuację kobiety. Teraz okazuje się, że pismo jednak wpłynęło pod koniec marca do związków w sprawie opinii o pracy kobiety. W jednym z oświadczeń, które pojawiło się na 40 minut w mediach społecznościowych (po czym zostało skasowane) dyrektor Szadel zaprzeczał, że takowe wysłał.

Ja jestem autentycznie oburzony tym, co się dzieje w Kalsku. Sprawa narasta, miesiące mijają i nic. Media publiczne finansowane z naszych pieniędzy nie mówią o tym ani słowa. Nasz sprzeciw będziemy w takiej sprawie zawsze wyrażać – wskazywał wiceprzewodniczący sejmiku województwa Mirosław Marcinkiewicz.

Pismo o rozwiązaniu umowy zawiera pięć punktów i jednym z najbardziej kuriozalnych powodów, jaki został wskazany jest taki, że Pani Patrycja wysłała maila ze służbowej skrzynki podczas przebywania na świadczeniu rehabilitacyjnym. Miało to stanowić „ofertę” do kontaktu z nią mimo niezdolności do pracy i poza wiedzą przełożonych.

Wierchuszka poza kontrolą, czyli ludzie szefa partii w regionie robią co chcą – nie pozostawiał złudzeń radny wojewódzki Sebastian CiemnoczołowskiPo raporcie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dyrektor Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kalsku powinien zostać natychmiast zawieszony do czasu wyjaśnienia całej sprawy – dodaje marszałek Polak.

W całej sytuacji trudno nie zauważyć porównań do rozbuchanej w mediach narodowych domniemanej afery w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Gorzowie Wlkp – Sprawy są podobne. Borykaliśmy się ze sprawą mobbingu w naszej jednostce gorzowskiej. Tutaj natychmiast zostały wdrożone procedury mobbingowe, gdzie dyrektor został zawieszony, a obecnie już pracuje. Gdy mieliśmy już wiedzę o tym, jakie zaniedbania mogły mieć tam miejsce – wskazuje włodarz województwa i dodaje, że jej zdaniem sytuacja w WORD miała przykryć niekompetencje dyrektorskie w Kalsku – Zrobili jedynie medialne show, a w tym czasie dział się dramat w Kalsku – dodała.

Jak zapowiedział poseł Waldemar Sługocki niedługo zostanie przeprowadzona kontrola poselska w jednostce w Kalsku. Udział w niej weźmie również zaangażowana w sprawę posłanka Katarzyna Osos.

fot. Lubuskie Centrum Informacyjne

💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
12.6 ° C
12.9 °
10.4 °
49 %
2.7kmh
100 %
sob.
18 °
niedz.
19 °
pon.
22 °
wt.
24 °
śr.
24 °

NAJPOPULARNIEJSZE