czwartek, 9 lutego, 2023
Strona głównaWiadomościZielona GóraLekkoatleci: Jesteśmy na krawędzi

Lekkoatleci: Jesteśmy na krawędzi

Obecny budżet miasta Zielonej Góry jest rekordowy. To ponad 1,3 mld zł, niestety nie wszyscy mogą liczyć na większe pieniądze. Zielonogórski Ludowy Klub Lekkoatletyczny ma ponad 50-letnią tradycją. Niestety w tym roku otrzymał jedynie 63 tys. zł. To o 15% mniej niż w poprzednim roku.

To sprawiło, że na sesję Rady Miasta przyszli dyrektor klubu Mirosław Krzyżanowski oraz kierownik wyszkolenia Jerzy Walczak. Nie zostawili suchej nitki na podziale środków na sport przez miasto oraz na sportowej infrastrukturze.

Jesteśmy czołowym klubem lekkoatletycznym w województwie i z pewnością najlepszym w Zielonej Górze. Odnosimy mnóstwo sukcesów, zyskaliśmy 122 punkty w tabeli ministerialnej i jest to trzynasty wynik w województwie pod względem klubów sportowych, nie tylko lekkoatletycznych. Jesteśmy szóstym klubem sportowym w mieście – wymieniał dyrektor Krzyżanowski – Z konkursu gdzie pula wynosi 5,1 mln zł dostaliśmy dokładnie – 1,25% dotacji, można powiedzieć, że to ochłapy. Żużlowcy na szkolenie młodzieży dostali 500 tys. zł, tak samo młodzi koszykarze, czyli 20% całej puli. Nasze 63 tys. zł to mniej niż radny Rafał Kasza dostaje na dwudniowe biegania dookoła ratusza – wylicza.

Sesja Lekkoatleci

Obecnie Klub ma trzech zawodników w ZKN (Zaplecze Kadry Narodowej) i jednego zawodnika w Kadrze Narodowej. W roku 2022 zdobył 5 medali Mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych:

  • Karolina Sygutowska – brązowy medal MP Seniorów (dysk)
  • Igor Filar – złoty medal MP U 20 (400 m ppł)
  • Eryk Fursewicz – złoty medal MP U 20 (tyczka)
  • Eryk Fursewicz – złoty medal na Halowych MP U20
  • Dominik Osiński – srebro medal na MP U 16 (skok wzwyż)

Ponadto Eryk Fursewicz i Igor Filar reprezentowali barwy narodowe na Lekkoatletycznym Meczu Międzypaństwowym U 20: Polska, Węgry, Słowacja, Słowenia i Czechy w Mariborze.

Stadion, na którym trenują zawodnicy klubu nie ma licencji, a cała infrastruktura jest w opłakanym stanie. Dodatkowo w związku z budową balonu piłkarskiego, zabrano jedyną w mieście rzutnię do młota.

Nikt z nami nie rozmawiał, znienacka postawiono nas przed faktem dokonanym. Dyrektor MOSiR Robert Jagiełowicz obiecał, że będzie o nas pamiętał i coś nam znajdzie. Szuka od 1,5 roku i nic – skarży się kierownik wyszkolenia Jerzy WalczakBronimy się tym, że piłkę lekarską pakujemy w siatkę i rzucamy na głównej murawie, aby nie robić dziur. To tak jakby piłkarze Lechii mieli nagle kopać piłką do siatkówki, a na meczu będziecie mieli prawdziwe – dodał.

Lekkoatleci wskazywali miejsce, gdzie rzutnię można przenieść, ale nie spotkała się ich propozycja z przychylnością MOSiR. Przez jej brak, już nawet imprezy lekkoatletyczne tzw. podwórkowe są pod znakiem zapytania. Na pięć organizowanych przez klub mitingów w zeszłym roku, żaden nie otrzymał miejskiego dofinansowania. Część z nich mogła się odbyć jedynie dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego.

fot. arch. Mirosław Krzyżanowski (na zdjęciu Jerzy Walczak)

Niestety ich głos nie został usłyszany przez radny prezydenckiego klubu Zielona Razem oraz samego prezydenta Janusza Kubickiego, którzy chwilę przed ich wystąpieniem opuścili obrady sesji. Więcej o tym wydarzeniu przeczytasz tutaj:


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
bezchmurnie
-6.1 ° C
-6.1 °
-9.6 °
45 %
1.5kmh
3 %
czw.
3 °
pt.
3 °
sob.
5 °
niedz.
7 °
pon.
8 °

NAJPOPULARNIEJSZE