sobota, 1 kwietnia, 2023
Strona głównaWiadomościZielona GóraPrezydent kończy Budżet Obywatelski... przez pomoc Ukrainie?

Prezydent kończy Budżet Obywatelski… przez pomoc Ukrainie?

Czy to koniec Budżetu Obywatelskiego w Zielonej Górze? W Biuletynie Informacji Publicznej właśnie ukazał się projekt uchwały, który ma trafić do konsultacji w sprawie zawieszenia BO na rok 2023, oraz rezygnacji z niego w 2024 r.

Prezydent Janusz Kubicki próbował zrezygnować z realizacji Budżetu Obywatelskiego już podczas ostatniej sesji Rady Miasta. Jednak ostra reakcja radnego Adama Urbaniaka, który wskazał oczywiste błędy prawne, sprawiła, że włodarz winnego miasta wycofał uchwałę.

Udzielam Państwu po raz kolejny bezpłatnej porady prawnej. Parafrazując Onufrego Zagłobę, gdybym ja miał tyle dobrych uczynków ile ja wam tutaj porad prawnych bezpłatnie udzieliłem to bym był w ognistym rydwanie żywcem do nieba porwany i wigilię musielibyście do mnie pościć – kpił wiceprzewodniczący rady z ramienia Platformy Obywatelskiej.

Jak czytamy w Biuletynie Informacji Publicznej konsultacje będą trwały od dnia 14.11.2022 r. do dnia 23.11.2022 r. i swoją opinię można złożyć mailowo lub w Biurze Prezydenta Miasta. Taka forma dyskusji z mieszkańcami pokazuje wprost, że jest to jedynie pro forma i nie wpłynie zbytnio na decyzje samego włodarza czy prezydenckiego klubu w Radzie Miasta.

Ciekawie zaczyna się jednak dziać, kiedy zapoznamy się z samym projektem uchwały. Zawieszenie i rezygnacja z Budżetu Obywatelskiego oparta jest o przepisy… „o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa”. Uchwała zakłada zawieszenie przeprowadzenie konsultacji społecznych w formie budżetu obywatelskiego na rok 2023 i całkowita rezygnacja w 2024.

Podczas ostatniej sesji Rady, prezydent Kubicki sugerował, że rezygnacja z BO to wina marszałek Elżbiety Anny Polak i mniejszego podziału środków w ZIT. Tę kwestię jasno wyjaśniliśmy w poprzednich naszych artykułach. Teraz okazuje się, że w uzasadnieniu do uchwały… nie ma o tym ani słowa.

Prowadzone na terenie miasta Zielona Góra zadania związane z pomocą obywatelom Ukrainy powodują duże zaangażowanie, zarówno pracowników samorządowych, jak również organizacji pozarządowych i aktywistów miejskich. Pomoc taka wiąże się również z zaangażowaniem nieplanowanych zasobów finansowych oraz rzeczowych – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Jednocześnie prezydent w uchwale zaznacza, że „zawieszenie oraz nieprzeprowadzenie procedury konsultacji społecznych w postaci budżetu obywatelskiego umożliwi dokończenie zobowiązań z poprzednich edycji”. O tę kwestię pytaliśmy już kilka miesięcy temu, jednak zostaliśmy odesłani do BIP gdzie takich informacji nie ma. To nie pierwszy i nie ostatni zapewne element pokazujący ignorancję służb Janusza Kubickiego.

Pojawia się jednak pytanie. Dlaczego miasto rezygnuje z BO? Czy to wina Polskiego Ładu, inflacji i drożyzny, czy może krucjaty prezydenta o pieniądze z ZIT? A może tak jak wpisano w uzasadnieniu chodzi o brak środków na pomoc mieszkańcom z Ukrainy. To jednak może spowodować wzrost negatywnych postaw wobec przybyszy ze wschodu, którzy przecież uciekali przed wojną. Część radnych również nie popiera pomysłu prezydenta.

Dla mnie nie ma budżetu miasta bez budżetu obywatelskiego. BO stanowi zaledwie 0,6% całości budżetu, ale jest istotny dla miasta i jego mieszkańców, o czym wiele razy przypominałem w swoich wystąpieniach – pisze na swoim profilu radny Paweł Zalewski.

Rezygnacji z Budżetu Obywatelskiego nie wyobraża sobie także radny Dariusz Legutowski, który we wpisie na swoim blogu uważa, że narzędzie wprowadzone w 2013 roku doskonale się sprawdza i pomaga mieszkańcom.

Zaangażowanie obywateli i ich rola w podejmowaniu decyzji na poziomie lokalnym przez lata było w Polsce zaniedbywane. Zmieniła to idea budżetu obywatelskiego. Następuje wzrost znaczenia roli obywatela w podejmowaniu decyzji, staje się on współuczestnikiem procesu zarządzania sektorem publicznym. Stopniowo, z roku na rok, kształtuje się coraz bardziej świadome społeczeństwo obywatelskie – pisze radny.

Wysłaliśmy zapytania do Urzędu Miasta o to, jaki jest powód rezygnacji z Budżetu Obywatelskiego i ile zadań nie zostało zrealizowanych z lat poprzednich, ale już klasycznie nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Jeżeli tylko przyjdzie to zaktualizujemy artykuł.

Całą uchwałę można znaleźć TUTAJ.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
słabe opady deszczu
6.8 ° C
8.4 °
6.7 °
42 %
4.3kmh
100 %
sob.
9 °
niedz.
4 °
pon.
6 °
wt.
6 °
śr.
4 °

NAJPOPULARNIEJSZE