czwartek, 7 grudnia, 2023
Strona głównaWiadomościZielona GóraMinisterstwo Rolnictwa chce odwołać dyrektora LODR w Kalsku

Ministerstwo Rolnictwa chce odwołać dyrektora LODR w Kalsku

Po ponad miesiącu od naszej pierwszej publikacji są wreszcie konkretne działania Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Najprawdopodobniej presja opinii publicznej oraz fatalne wyniki ministerialnej kontroli wpłynęły na to, że resort bada możliwość odwołania dyrektora Wojciecha Szadla z funkcji dyrektora Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Na łamach naszego serwisu od ponad miesiąca publikujemy artykuły odnośnie sytuacji w Lubuskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Kalsku. Początkowo opisaliśmy sytuacje mobbingowe, które miały tam miejsce, groźby skierowane w kierunku dziennikarzy i pracowników, a kilka tygodni temu wyniki ministerialnego śledztwa opisujące działania dyrektora ośrodka względem pokoju hotelowego „do jego dyspozycji” i 166 nieopisanych wyjazdach służbowych.

Najwyraźniej tego wszystkiego było już za dużo. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prawdopodobnie podjęło decyzję o możliwości odwołania dyrektora Wojciecha Szadla. Informację taką przekazała nam posłanka Katarzyna Osos.

Składałam taką propozycję do Ministerstwa, aby w kontekście tego co się stało odwołano dyrektora LODR w Kalsku. Protokół pokontrolny pokazywał, że nie dzieje się tam dobrze. Dyrektor dostaje zadanie, aby podjąć działania naprawcze, a jego pierwszym działaniem jest dyscyplinarne zwolnienie kobiety w ciąży. Dla mnie to jasny sygnał, że dalej chce zastraszać pracowników i na czas wyjaśnienia postępowań uważam, że zasadne byłoby minimum zawieszenie go w obowiązkach – mówi w rozmowie z nami parlamentarzystka – ODR ma dzisiaj naprawdę dużo zadań i pracownicy nie mogą być zastraszani i skupiać się na walce z dyrektorem, ale na wsparciu i pomocy rolnikom – dodaje.

Ministerstwo faktycznie podjęło decyzję o zamiarze odwołania dyrektora, jednak na mocy ustawy o jednostkach doradztwa rolniczego musi zasięgnąć opinii Rady Społecznej Doradztwa Rolniczego działającej przy LODR. Ta obradowała w zeszłym tygodniu… i wydała negatywną opinię o odwołaniu dyrektora.

Okazuje się jednak, że członkowie rady mogli nie być świadomi wszystkich okoliczności i zarzutów, które postawiono Wojciechowi Szadlowi. Członkiem rady jest m.in. radny wojewódzki Zbigniew Kołodziej (PSL), który również był przeciw odwołaniu. W rozmowie z nami wyznał, że z częścią zarzutów zapoznał się dopiero po posiedzeniu:

Podczas spotkania nie przedstawiono nam wszystkich argumentów. Niestety nie miałem okazji zapoznać się z raportem Ministerstwa. Zapewniano nas podczas posiedzenia społecznej rady, że wszystkie konflikty z pracownikami zostały wyjaśnione. Otrzymaliśmy jedynie bardzo „suchy” wniosek Ministerstwa Rolnictwa o opinię Rady Społecznej – tłumaczy nam radny Kołodziej.

Jak informują nas jednak pracownicy, wszyscy członkowie społecznej rady otrzymali ich list otwarty gdzie opisano większość zarzutów – Tak jak My, na pewno i Państwo będą przerażeni nieprawidłowościami jakie miały / mają miejsce za obecnego dyrektora. Raport dobitnie ukazuje brak jakiegokolwiek zarządzania, gospodarowania zasobami ludzkimi i organizacyjnymi oraz dobrego funkcjonowania – łamiąc przy tym wiele przepisów aktów prawnych, w tym najważniejsze: ustawy o Jednostach Doradztwa Rolniczego czy Statutu – czytamy w piśmie.

W tak zwanym międzyczasie Ministerstwo dowiedziało się o zwolnieniu dyscyplinarnym kobiety, która opowiedziała nam historię mobbingu w jednostce. Obecnie jest w ciąży, pomimo tego nie przeszkadzało to dyrektorowi Szadlowi w rozwiązaniu z nią umowy o pracę.

Na szczęście interwencja resortu była natychmiastowa. Pani Patrycja (imię zmienione) ponownie została przywrócona na stanowisko. Jednak ta sytuacja wywołała u niej kolejny niepokój i problemy zdrowotne. Przypomnijmy, że raz już straciła dziecko, potencjalnie w wyniku silnego stresu związanego z pracą.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że ministerstwo ponownie przeprowadza kontrolę – tym razem sprawdza również karty kredytowe, a dyrektor Wojciech Szadel został na środę wezwany do Warszawy.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
1.5 ° C
1.7 °
-0.6 °
45 %
1.2kmh
100 %
czw.
2 °
pt.
0 °
sob.
2 °
niedz.
6 °
pon.
7 °

NAJPOPULARNIEJSZE