niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraWIOŚ potwierdza: Gęśnik został skażony

WIOŚ potwierdza: Gęśnik został skażony

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska potwierdził, że do rzeki Gęśnik przedostały się wody pogaśnicze. Jak wygląda stan innych rzek i czy mamy do czynienia z postępującą katastrofą ekologiczną?

Inspektorzy wykonali wizję w dniu 23 i 24 lipca 2023 r. na odcinku rzeki pomiędzy zbiornikami wodnymi znajdującymi się za terenem zakładu aż do punktu, w którym rzeka wpływa do najbliższej miejscowości, tj. Czerwieńska – podaje WIOŚ w komunikacie – W punkcie znajdującym się przed rozlewiskami (w połowie biegu rzeki) skażenie zostało potwierdzone. Stwierdzono jednak, że najprawdopodobniej rozlewiska nie zostały w całości skażone. Na zakończeniu rozlewisk nie stwierdzono zmian zabarwienia wody oraz nie był wyczuwalny charakterystyczny zapach. Działania prowadzone były przy współudziale Straży Pożarnej.

Po interwencji WIOŚ Straż Pożarna zatamowała bieg rzeki w dwóch miejscach w celu uniemożliwienia przedostania się skażenia do dalszego biegu rzeki. Rzeka została zatamowana w punkcie Dolina Bobrów, następnie na mostku pomiędzy rozlewiskami przed Czerwieńskiem (przy drodze pożarowej, szutrowej pomiędzy Łężycą a Czerwieńskiem).

W dniu 24 lipca pobrano trzy próbki wody do badań:
– za pierwszą tamą ustawioną przez Straż Pożarną – uzyskano bardzo niskie pH wody,
– druga próbka pobrana za drugą tamą ustawioną przez Straż Pożarną – pH w normie, niewidoczne charakterystyczne ślady zanieczyszczenia, widoczne wcześniej.
– trzecia próbka, za rozlewiskiem, w  Czerwieńsku – pH w normie, woda klarowna, bez zapachu.

Laboratorium CLB GIOŚ prowadzi badania pozostałych parametrów pobranych prób wody (m.in. obecność metali, WWA, substancje ropopochodne). Dokładne wyniki badań będą znane w przeciągu tygodnia.

Wojewódzki Inspektorat informuje ponadto, że przeprowadzono wizję terenów narażonych na spłynięcie wód pogaśniczych. Na miejscu stwierdzono, że nie doszło do skażenia rzek Młynówka oraz Łącza przepływających przez Zieloną Górę – Płoty. W Czerwieńsku na rzece Gęśnik nie zaobserwowano zanieczyszczenia (ustawiono zapory)

News Lubuski poinformował, że „w prywatnym stawie zlokalizowanym w sołectwie Przylep niedaleko spalonej hali z odpadami chemicznymi właściciele zaobserwowali masowe śnięcie ryb. W rowie zasilającym staw płynęła czarna woda, w okolicy czuć chemiczny, drażniący zapach.

– Stało się to, czego najbardziej się bałam i co ujawniłam w niedzielę! Ścieki z pożaru trafiły do środowiska. Do GĘŚNIKA, który wpada do Odry – napisała w mediach społecznościowych społeczniczka, Joanna Liddane.

Przypomnijmy, że na podstawie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2020 to Miasto Zielona Góra i Prezydent Janusz Kubicki byli zobligowani do usunięcia zagrożenia oraz likwidacji składowiska niebezpiecznych toksyn, a czego nie zrobili.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
22.4 ° C
22.4 °
21.2 °
51 %
0.6kmh
88 %
niedz.
20 °
pon.
22 °
wt.
26 °
śr.
20 °
czw.
23 °

NAJPOPULARNIEJSZE