czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraWystawa obrazów zielonogórskiego artysty w niemieckim Verden

Wystawa obrazów zielonogórskiego artysty w niemieckim Verden

Już dziś uroczyste otwarcie wystawy Adama Bagińskiego w mieście partnerskim Zielonej Góry.

To już trzecia wystawa prac Adama Bagińskiego w Verden. Dziś o godzinie 19:15 w siedzibie banku Kreissparkasse Verden przy Ostertorstraße 16 rozpocznie się wernisaż 40 akwareli zielonogórskiego artysty. Ekspozycja będzie czynna do 19 sierpnia.

Bagiński urodził się 1940 roku w Toruniu. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w mieście swojego urodzenia, uzyskując w 1966 roku dyplom w pracowni prof.. Stanisława Borysowskiego.

Od 1967 roku do dziś związany jest z Zieloną Górą. W jego twórczości dominuje malarstwo olejne i akwarele. Formułuje również instalacje.

Swoje prace eksponował na 35 wystawach indywidualnych oraz około 150 zbiorowych w galeriach, muzeach oraz salach wystawowych w kraju i za granicą. Jego dzieła znajdują się m.in. w zbiorach Biblioteki Norwida – Galeria Autorska, Biblioteki Głównej UZ-tu, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Muzeum Regionalnego w Świebodzinie, BWA w Zielonej Górze, Lubuskiego Muzeum Wojskowego, Wendisches Muzeum w Cottbus oraz w innych zbiorach w kraju i za granicą.

– Ma­­la­r­stwo jest dla mnie prze­­ka­­zy­­wa­­niem tre­­­ści psy­­chi­cz­nych, fo­r­mą dzie­­le­­nia się wła­­sny­­mi emo­­cja­­mi i prze­­ży­­wa­­niem świa­­ta. Moje ob­ra­­zy są naj­czę­­­ściej wspo­­m­nie­­niem prze­­żyć ró­ż­nych zja­­wisk na­­tu­­ry. Dla tych wspo­­m­nień i wra­­żeń emo­­cjo­­na­l­nych szu­­kam form, ma­­la­r­skiej prze­­strze­­ni, świa­­tła i na­­stro­­ju w oszczę­d­niej ga­­mie ko­­lo­­ry­­sty­cz­nej. Ma­­lu­­ję ró­ż­ny­­mi na­­rzę­­dzia­­mi, ró­ż­ni­­cu­­jąc ma­­te­­rię ma­­la­r­ską. Wa­ż­ny jest dla mnie gest, do­­tk­nię­­cie pła­sz­czy­­zny. Ba­r­dzo lu­­bię te­ch­ni­­kę akwa­­re­­li, po­­nie­­waż daje mo­ż­li­­wość szy­b­kiej ma­­te­­ria­­li­­za­­cji emo­­cji. In­­spi­­ru­­je mnie fo­r­ma­­, k­tó­­ra jest nie­­u­chwy­t­na, a ist­nie­­je mię­­dzy mną a rze­­czy­­wi­­sto­­­ścią – mówi o swojej twórczości.

_____

🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?

e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?

e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie umiarkowane
18.4 ° C
20.1 °
18.4 °
73 %
2kmh
73 %
śr.
18 °
czw.
27 °
pt.
29 °
sob.
30 °
niedz.
31 °

NAJPOPULARNIEJSZE